چالش‌های مهم و قابل بحث در دنیا

ایجاد اتصال تنها یک مرحله از این فرآیند پیچیده است. مهمترین موضوع حفظ این اتصال و به خوبی کار کردن آنها در هر زمان مناسب است.

استفاده از داده‌های بانکی و اجازه به مشتریان  تا امور مالی خود را ردیابی  و مدیریت کنند یک ایده بسیار عالی است . اگر می‌خواهید به سمت بانکداری باز بروید. باید بدانید که انتخاب بین سرمایه‌گذاری در ایجاد ارتباطات داخلی یا مشارکت با یک ارائه دهنده خدمات بانکداری باز بسیار مهم است.

وقتی از اتصال بانکی باز صحبت می کنیم، منظور چیست ؟ این اتصال چیزی است که به ارائه دهندگان شخص ثالث (TPP) اجازه می‌دهد تا از طریق یک API بانکداری باز به یک بانک یا موسسه مالی متصل شوند. به زبان ساده، در حال ایجاد ارتباطات برای دسترسی ایمن به داده‌های مالی بانک‌ها است - البته با اجازه مشتری.

هدف ایجاد ارتباطات است که این موضوع تنها بخشی از فرآیند است. چالش‌های دیگری در ایجاد ارتباط بین بانک‌های متعدد و چندین کشور وجود دارد. که در زیر به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد.

استانداردهای بانکداری باز و تست

بر اساس PSD2، مؤسسات بانکی ملزم به اعطای دسترسی به TPP برای جمع آوری داده‌های حساب و شروع پرداخت هستند. با این حال، بانک ها ملزم به پیروی از دستورالعمل‌های دقیق برای نحوه انجام این کار نیستند.

سه استاندارد اصلی API در اروپا وجود دارد - چارچوب STET PSD2 API، استاندارد بانکداری باز بریتانیا، و استاندارد چارچوب NextGenPSD2 XS2A گروه برلین. هر استاندارد API دارای مشخصات یا الزامات متفاوتی است.

به غیر از تفاوت در استانداردهای استفاده شده، نحوه اتصال از بانکی به بانک دیگر نیز متفاوت است. به عنوان مثال، تفاوت‌هایی در جریان پرداخت، فیلدها و تأیید هویت وجود دارد. این بدان معنی است که تمام داده‌ها باید استاندارد شوند تا بتوانند آنها را با راه حل‌های موجود تجمیع و ادغام کنند یا راه حل‌های جدیدی ساخته شوند.

پس از ایجاد اتصالات، زمان آن است که آنها را آزمایش کنید تا اطمینان حاصل شود که پایدار هستند و کار می‌کنند. این به معنای آزمایش ارتباط با اعتبار واقعی - باز کردن حساب در هر بانک در بازار - و ارائه بازخورد در مورد تجربه واقعی کاربر نهایی است.

به عبارت دیگر نتیجه آزمایش برای این موضوع فقط با استفاده واقعی مشتریان نهایی مشخص می‌شود که داشتن مشکل در استفاده به نوبه خود برای جلب اعتماد مشتری مشکلاتی را فراهم می‌کند.

نظارت بر اتصال - نگهداری روزانه و آینده

بعد از آزمایش  اتصال موفق  نوبت ورود داده‌ها است. اما موضوع این است که باید اطمینان حاصل شود که این اتصال به صورت روزانه کار می‌کند. تمام اتصالات باید به طور مداوم ارتقاء یابند و نظارت شوند. همچنین حفظ مبادله باز دوسویه با بانک‌ها و مؤسسات مالی برای حفظ تغییرات آتی بسیار مهم است.

عملیات نگهداری یک راه حل در حین انجام آزمایش مناسب است اما حفظ روال روزانه کار آسانی نیست. این جنبه‌ای است که زیرساخت‌های آن نادیده گرفته می‌شود.

چالش‌ها در ایران

نیاز به استاندارد

به رغم توجه اخیر سایر کشورها به مقوله استانداردسازی برای توسعه بانکداری باز، تا کنون استاندار خاصی در ایران توئسط نهادهای قانون‌گذار یا شرکت‌ها و موسسات تحقیقاتی و فعالان حوزه فناوری اطلاعات در این زمینه ارائه نشده است. با این حال، از بندها و فصول دستورالعمل PSD2 در برخی موسسات استفاده می‌شود.

چالش‌های ناشی از تغییرات

به منظور مدیریت تغییرات ضروری و حداقل نمودن تأثیرات سازمانی بر بانک‌ها و فرآیندهای آن، می‌بایست بخش‌های پشتیبانی از خدمات و یا شراکت استراتژیک ایجاد کرد تا این تغییرات مدیریت شود.

چالش اعتماد و شهرت برند

به منظور تامین امنیت وجوه و اطلاعات سازمان‌ها، می‌بایست زیرساخت اصلی و قابل اعتمادی برای تعامل با سازمان‌ها و تبادل اطلاعات میان بانک‌ها و دستگاه‌های اجرایی در نظر گرفته شود.چالش عدم تعادل شخص ثالث

طراحی سرویس‌ها باید به گونه‌ای باشد که پاسخگوی نیازهای هر دو گروه دستگاه‌های اجرایی بزرگ و کوچک بوده و قابل ارائه به هر دو گروه باشد. همچنین چهار مکانیزم تعریف شناسه (مبلغ‌دار، فاقد مبلغ، تسهیم و سپرده) می‌بایست قادر باشد نیازهای همه دستگاه‌های اجرایی را در زمینه وصول درآمدهای سازمانی مرتفع سازد.